Choď na obsah Choď na menu

História

doyle_mike_19750209_gh_l.jpgKorene Manchestru City spadajú do roku 1880, kedy bol založený Gorton Athletic - priamy predchodca dnešného City, v roku 1887 sa klub presunul na nový štadión Hyde Road do mestskej časti Ardwick - a preto sa zároveň aj premenoval na Ardwick AFC, vzápätí sa klub dostal do vážnych finančných ťažkostí, došlo k veľkým zmenám vo vnútri štruktúry klubu, no a po ustálení situácie v roku 1894 sa už definitívne premenoval na Manchester City FC.

V roku 1899 sa klub dostáva medzi futbalovú elitu do The First Division, v ktorej potom už po väčšinu svojej klubovej histórie i zostáva. V roku 1904 prichádza prvý veľký klubový úspech - víťazstvo vo finále FA Cupu. Finále FA Cupu si klub neúspešne zopakoval ešte v rokoch 1926 a 1933, až na tretí pokus v roku 1934 to zase vyšlo. V tomto ročníku FA Cupu vytvoril City divácky klubový rekord - v domácom zápase so Stoke prišlo na Main Road 84 569 divákov - čo je mimo Londýn a Glasgow britský návštevnícky rekord. Toto úspešné klubové obdobie bolo zavŕšené prvým ligovým titulom v histórii klubu (celkovo má 2) - bolo to v roku 1937, ale čo bolo určite veľmi pikantné - tak v tejto sezóne zostupoval z ligy ich najväčší rival Manchester United. V nasledujúcej sezóne ho však v Second Division nahradil práve Manchester City, ktorý tam ako ligový majster senzačne spadol - veľkou raritou ich zostupu bolo, že Citizens nastrieľali najviac gólov v celej lige a mali dokonca aj aktívne skóre.

V Druhé Divíziu pobudol klub cez celú vojnu, av roku 1947 sa s veľkou slávou znovu vracajú späť medzi anglickú elitu, tam sa rýchlo etablovaje av roku 1955 sa opäť dostáva do finále FA Cupu - podľahol Newcastlu, hneď za rok si všetko vynahradil av nezabudnuteľnom finále porazili Birmingham City 2:1, toto finále bolo okrem iného zaujímavé aj tým, že klubová legenda - nemecký brankár Bert Trautmann zápas dochytal so zlomeným krkom. Za dva roky na to vytvoril Manchester City zaujímavý ligový rekord - ich celkové skóre 104:100 bolo naozaj unikátne a stačilo na peknú piatu pozíciu.

V roku 1963 klub spadol do Druhé Divízia, tam sa postupne konsolidáciu a našliapaný k svojmu najúspešnejšiemu období - v roku 1966 sa vrátil medzi elitu a zaradil sa tam hneď k absolútnej ligovej špičke, už v roku 1968 vyhráva svoj druhý ligový titul - na druhom mieste tabuľky bol mestský rival United. V nasledujúcej sezóne vyhráva vo finále FA Cupu, a aby toho nebolo naraz málo, tak do tretice všetkého dobrého sa v ďalšej sezóne stáva víťazom Pohára víťazov pohárov (PVP) - čo je zároveň aj ich doposiaľ najväčšie klubový medzinárodný úspech. V tejto sezóne sa klubu podaril zaujímavý Treble - okrem PVP totiž ešte vyhrali Ligový Pohár a Charity Shield.

Nasledujúce roky sú v znamení ústupu zo slávy a klub niekoľkokrát zostupuje do Druhé Divízia - aby sa na chvíľu vrátil a hneď zase zostúpil. Útechou v týchto temných dobách sú rok 1976 - klub opäť vyhráva Ligový Pohár a rok 1981 - kedy postúpili do finále FA Cupu, vo Wembley podľahli v opakovanom finále Tottenhamu Hotspur ktorý sa vtedy viezol na víťaznej vlne. Klubová kríza vyvrcholila v roku 1999 zostupom do Tretia Divízia, síce rýchlo postúpili späť do Premier League, ale opäť zaváhali nasledoval ďalší v rade zostupov. V tej dobe prichádza do klubu spasiteľ v osobe anglickej futbalovej legendy - Kevina Keagana, ktorý rýchlo vyťahuje klub z League One do Premier League, v ktorej sa drží dodnes ..

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

city

(tomino, 18. 10. 2011 13:22)

go City GO :D

Re: city

(ja, 26. 12. 2011 13:59)

fuuj city svine podrazacke

fuuuj city

(ja, 26. 12. 2011 13:58)

neynasam city nevedia nic ine len podplacat rozhodcov proti united mali tak tiez podplateneho rozhodcu ako vzdy 1-2 obsajdy cize fuuuuuj city mnam united :DDD